loader image
Naszą stronę najlepiej przegląda się
w orientacji pionowej.

Sprzedaż nieruchomości, której właścicielem jest małoletni

Sprzedaż nieruchomości, której właścicielem jest małoletni

Według kodeksu cywilnego małoletnim jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której kobieta po ukończeniu 16 lat zawiera, za zgodą sądu cywilnego, związek małżeński. Ustawa wyróżnia dwie kategorie małoletnich:

    • przed ukończeniem 13 lat,
    • między 13. a 18. rokiem życia.

Jest to o tyle istotny podział, że do 13. roku życia małoletni nie posiada żadnych zdolności do czynności prawnych, natomiast w przypadku osób w wieku między 13 a 18 lat zdolność ta jest ograniczona. W praktyce oznacza to, że w odniesieniu do pierwszej grupy czynności prawnych dokonuje przedstawiciel ustawowy (najczęściej są to rodzice, ale może nim być np. wykonawca testamentu lub opiekun), a reprezentanci drugiej grupy mogą zawierać umowy w drobnych sprawach życia codziennego. Do pozostałych czynności również jest wymagana zgoda przedstawiciela ustawowego.

Coraz powszechniejsza jest sytuacja, w której osoba małoletnia staje się właścicielem nieruchomości. Dochodzi do tego najczęściej na skutek darowizny lub dziedziczenia. W związku z tym, że pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się dopiero po uzyskaniu pełnoletności, małoletni nie może swobodnie dysponować swoją własnością. 

Co zatem zrobić, jeśli chcemy sprzedać nieruchomość, która jest własnością małoletniego?

Sprzedaż takiej nieruchomości niewątpliwie przekracza standardowe rozporządzanie mieniem dziecka, a każda czynność wykraczająca poza ten zakres wymaga zgody właściwego sądu opiekuńczego, co określa art. 101, par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest to procedura mająca za zadanie chronić majątek osoby małoletniej do czasu osiągnięcia pełnoletności.

Jak uzyskać zgodę sądu na dokonanie tej czynności prawnej?

Należy skierować wniosek do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego. We wniosku trzeba określić:

    • czynność, do której ma dojść (w tym wypadku chodzi o zbycie nieruchomości),
    • cenę nieruchomości i strony transakcji,
    • przyczyny sprzedaży (najczęściej jako uzasadnienie podaje się koszty przekraczające możliwości małoletniego bądź fakt, że ma on zaspokojone potrzeby mieszkaniowe, a środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na start dziecka w dorosłe życie lub chęć nabycia w zamian nieruchomości polepszającej warunki bytowe osoby małoletniej),
    • sposób zabezpieczenia kwoty ze sprzedaży, która należy się dziecku.

Nie można oczywiście zapominać, że wniosek do sądu jest formalnym pismem procesowym. Muszą się w nim znaleźć również takie elementy, jak adresy wszystkich zainteresowanych stron czy pesel wnioskodawcy oraz jego dane osobowe.

W uzasadnieniu wniosku należy wykazać, że sprzedaż nieruchomości jest zgodna z dobrem osoby małoletniej. Sąd, wydając zgodę, musi mieć pełne przekonanie, że sprzedaż w żaden sposób nie uszczupli majątku dziecka ani nie zagrozi jego dobru. Po stronie wnioskodawcy leży dowiedzenie, że zgoda sądu na wykonanie czynności jest zasadna. 

Niezbędne jest również złożenie odpowiednich dowodów, które będą uzasadniały wniosek. Należą do nich:

    • odpis aktu urodzenia małoletniego,
    • odpis księgi wieczystej,
    • deklaracja zakupu nieruchomości,
    • potwierdzenie dokonania opłaty sądowej (koszt to 40 zł i można uiścić ją w kasie sądu lub dokonać przelewu na rachunek bankowy).

W trakcie postępowania sąd bada, czy czynność, na którą ma wyrazić zgodę, nie narusza prawa, majątku ani – w szczególności – prawa dziecka. Zgoda wydawana jest w formie postanowienia. W przypadku wydania przez sąd decyzji pozytywnej należy poczekać na jej uprawomocnienie. W przypadku negatywnej odpowiedzi przedstawicielowi ustawowemu przysługuje możliwość wniesienia apelacji. 

Na mocy wydanej przez sąd zgody, która zostanie wskazana w akcie notarialnym, notariusz sporządza umowę sprzedaży. W takiej umowie stroną sprzedającą będzie również małoletni, reprezentowany przez przedstawiciela ustawowego. 

Wojciech Kacprzak
Wojciech Kacprzak
2024-04-02
Dzięki za profesjonalne podejście i świetną pracę! Agata Mielczarek potrafi z łatwością dopiąć najbardziej skomplikowane transakcje. Polecam na 100%!
Jacek Budka
Jacek Budka
2024-03-21
Pani Magdalena Gaś Sokół jest osobą niesamowicie miłą i skuteczną w działaniu. Podziwiam jej zaangażowanie, i przywiązywanie uwagi do szczegółów, co zaowocowało szybką sprzedażą mojej nieruchomości. Zawsze była dostępna i cierpliwa, a ja czułem się komfortowo przy podejmowaniu moich ważnych decyzji. Polecam ją serdecznie każdemu kto szuka rzetelnego i naprawdę miłego agenta nieruchomości.
Pawel Kublik
Pawel Kublik
2024-03-19
Bardzo profesjonalna usługa. Polecam!
Katarzyna Orawiec
Katarzyna Orawiec
2024-03-12
Chciałbym serdecznie podziękować Pani Magdzie Gaś-Sokół, za jej niezwykłą determinację i zaangażowanie podczas finalizacji transakcji sprzedaży naszego mieszkania. Jej profesjonalizm, życzliwość i ciężka praca sprawiły, że cały proces był łatwy i przyjemny, a co najważniejsze bezpieczny. Dziękujemy raz jeszcze za pomoc i wszystko, co Pani dla nas zrobiła. Będziemy Panią polecać każdemu!
Adrianna Sobol
Adrianna Sobol
2024-03-02
Bardzo polecam agenta nieruchomości Joannę Soburę! Profesjonalizm, zaangażowanie i troska o potrzeby klienta to cechy, które wyróżniają p.Joannę spośród innych agentów. I co najważniejsze skuteczność! Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu proces sprzedaży nieruchomości był nie tylko efektywny, ale również przyjemny. Pani Joanna zawsze służyła pomocą, odpowiadała na wszystkie pytania i dbała o nasze zadowolenie. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że współpraca z p.Joanną Soburą to strzał w dziesiątkę!
Katarzyna Kukuła
Katarzyna Kukuła
2024-02-11
Z całego serca polecam usługi White Lion Investments. Polecam Panią Joannę Kaczmarek, która dla mnie okazała się agentką idealną. Jest profesjonalna, rzetelna, niezwykle pomocna, a przede wszystkim dba o jak najlepszy interes klienta. Sprzedaż mieszkania, jeśli działa się w pojedynkę, jest procesem bardzo mozolnym, zabiera mnóstwo czasu i energii. Z Panią Joanną ten proces był niemal nieodczuwalny i zdecydowałabym się na tę współpracę przy każdej następnej sprzedaży. Wiem, jak trudno wybrać agencję spośród dziesiątek ofert składanych przez agentów. Pani Joanna jest wyjątkowa, ponieważ poza fachowym podejściem cechuje ją wysoka kultura osobista, dyskrecja oraz szeroka wiedza na temat rynku. Ponadto, firma WLI wykonała świetny home staging i przepiękne zdjęcia. A na sam koniec, właśnie Pani Joanna, znalazła idealnego kupca na mieszkanie. Serdecznie polecam!
Anna Chojda
Anna Chojda
2024-02-02
W sprzedaży mieszkania, które kupiłam pośredniczyła ze strony WLS Pani Dominika Onderska i wszystko, od pierwszego kontaktu, odbyło się bardzo profesjonalnie, z pełnym wsparciem na każdym etapie zakupu, co bardzo usprawniło cały proces. Pani Dominika jest bardzo pomocna, ma bardzo dobrą znajomość rynku oraz kwestii formalnych związanych z zakupem/sprzedażą nieruchomości. Do tego wszystko odbywa się w bardzo miłej atmosferze; widać, że Pani Dominika lubi swoją pracę :)
Bartosz Adamiec
Bartosz Adamiec
2024-01-26
ocena agentki prowadzącej sprzedaż: Pani Izabela Krupska wykazała się pełnym profesjonalizmem w każdym aspekcie. Od momentu oglądania, przez sprzedaż i wsparcie (a właściwie wyręczenie mnie) w formalnościach. Dopilnowane zostały wszystkie wymagane papiery w terminach a dodatkowo Pani Izabela była zawsze dostępna i osiągalna (telefon / sms / mail). Super pozytywnym zaskoczeniem było również zajęcie przez Agentkę się takimi mniej ważnymi sprawami jak np. przepisanie prądu (przy pomocy pełnomocnictwa). Mega polecam ocena wysokości prowizji: według mnie bardzo wysokie stawki prowizyjne samego biura, przez co podraża to koszt zakupu nieruchomości
roman nowak
roman nowak
2024-01-25
Serdecznie dziękuję pani Joannie Kaczmarek z WLI za profesjonalny i sympatyczny udział w nabyciu przez mnie nieruchomości. Polecam z przekonaniem i przyjemnością.
Kuba
Kuba
2024-01-10
Zdecydowanie polecam, Pani Izabela Krupska przeprowadziła mnie przez cały proces zakupu mieszkania bardzo profesjonalnie. Na każde moje pytanie otrzymywałem wyczerpująca odpowiedź. Zdecydowanie polecam współpracę z tym biurem a szczególnie, z mojej perspektywy z Panią Izabela.