loader image
Naszą stronę najlepiej przegląda się
w orientacji pionowej.

Pandemia a rynek nieruchomości

Ceny mieszkań wzrosną czy spadną? Czy łatwo dostać teraz kredyt hipoteczny? Oraz czy kupowanie ziemi to nadal korzystna lokata kapitału?

Od 14 marca w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. 

Rząd wprowadził wiele restrykcji w celu zahamowania pandemii: tymczasowo przywrócono kontrolę graniczną, trwa zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców, zawieszono międzynarodowe i krajowe połączenia lotnicze, w ograniczonym stopniu działają usługi; branże artystyczna i rozrywkowa przeniosły się na ten okres do internetu. Poszczególne gałęzie gospodarki wpływają na siebie, za gospodarkami stoją zaś rzesze ludzi, których nastroje i społeczne euforie lub niepokoje popychają to do śmiałych inwestycji, to do oszczędzania i zaciskania pasa.

To wszystko nie mogło pozostawić rynku nieruchomości obojętnym.

Choć od wystąpienia pierwszych objawów koronawirusa w Polsce minęło trzy i pół miesiąca, jest jeszcze dość wcześnie na ferowanie wyroków, jak konkretnie COVID19 wpłynął na obrót nieruchomościami. Można wszak odnotować pewne trendy.

Po pierwsze – transakcje rozpoczęte przed wybuchem pandemii są planowo realizowane: kredyty są przyznawane, dochodzi do zawarcia umów sprzedaży.

Po drugie – według różnych źródeł oraz w zależności od tego, kiedy został przeprowadzony dany sondaż, około 70–80% pośredników w handlu nieruchomościami deklaruje wyraźny spadek zainteresowania klientów zakupem mieszkań. Agenci prezentują mniej lokali, odbierają mniej telefonów. Reszta – czyli mniej więcej ćwiartka rynku – utrzymuje, że nie dostrzega zmian w dotychczasowych tendencjach zakupowych.

Wyjaśnienie powodów owego spadku zainteresowania jest dość proste. W niepewnych czasach, gdy wielu ludzi drży o swój biznes czy miejsce pracy, mało kogo stać na inwestycje – to zasadniczy powód. Po wtóre – kredyty hipoteczne są teraz nieco trudniejsze do pozyskania. Niektóre banki wdrożyły zaostrzone kryteria oceny ryzyka i wydawania decyzji kredytowych. Prawdopodobnie też banki będą finansować nieruchomości w 80%, tak że przy planowanym zakupie nieruchomości należy brać pod uwagę konieczność 20-, a nawet 30-procentowego wkładu własnego (część banków pozostało przy dotychczasowym 20-procentowym poziomie, inne poszły o znaczący dla budżetu nabywcy krok dalej). Te przepisy obowiązywały już wcześniej, ale bywało, że nie były rygorystycznie egzekwowane (banki liczyły na więcej udzielonych kredytów przy niskich stopach procentowych).

Wreszcie: rządowe obostrzenia kontaktów i przemieszczania się sprawiły, że kłopot stanowi i poszukiwanie mieszkania, i przedstawienie klientowi konkretnej oferty, i zawarcie umowy u notariusza. Wielu notariuszy zamknęło kancelarie, by skorzystać z ulg dla firm zatrudniających do dziewięciu pracowników, agentom zaś pozostały narzędzia takie jak wirtualne spacery po nieruchomości czy zdalne szkolenia.

Podsumowując, COVID-19 i następujący wraz z nim tzw. lockdown wymusiły nie tylko zmianę stylu życia, lecz także zmianę dotychczasowych zachowań konsumenckich. Polacy, zaznawszy wątpliwych uroków izolacji domowej oraz zakazów wstępu do lasów, parków, na place zabaw itd., zaczęli chętniej poszukiwać mieszkań na parterze z dużym tarasem, ogródkiem lub domów. Największą w swej historii popularnością cieszą się też działki rekreacyjne.

A co z cenami nieruchomości? Jakie są nasze przywidywania: wzrosną, spadną czy utrzymają się na dotychczasowym poziomie?

Ceny mieszkań w Polsce rosną nieprzerwanie od 2012 roku. Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że w związku z pandemią ceny mieszkań na polskim rynku mogą spaść po raz pierwszy od ośmiu lat albo przynajmniej nieco wyhamują. Stanie się tak – według ekspertów z PIE – przez rosnące bezrobocie i wolniejszy wzrost (lub wręcz spadek) płac spowodowany przez pandemię. Szacuje się jednak, że przeceny na rynku nieruchomości utrzymają się około pół roku do roku. Potem wartość mieszkań zacznie ponownie rosnąć wraz ze wzrostem popytu i z odbudową gospodarki.

Dodajmy jeszcze, że wszelkie uogólnienia zakładają pewien margines przekłamań. Dlatego uściślijmy: jeśli interesuje nas stołeczny rynek nieruchomości, nie należy się spodziewać znacznych spadków cen. Warszawa jest i zawsze będzie ciekawa dla inwestorów, podobnie jak inne topowe lokalizacje. Możemy też być stosunkowo pewni inwestycji w ziemię. Nie pierwszy raz w dobie kryzysu i niepewności jawi się ona jako bezpieczna forma lokaty kapitału.

[Korzystałam głównie z artykułów z ostatniego tygodnia zamieszczonych w „Forbes”, „Wprost”, „Strefie Inwestorów”, „Gethome”.]

Wojciech Kacprzak
Wojciech Kacprzak
2024-04-02
Dzięki za profesjonalne podejście i świetną pracę! Agata Mielczarek potrafi z łatwością dopiąć najbardziej skomplikowane transakcje. Polecam na 100%!
Jacek Budka
Jacek Budka
2024-03-21
Pani Magdalena Gaś Sokół jest osobą niesamowicie miłą i skuteczną w działaniu. Podziwiam jej zaangażowanie, i przywiązywanie uwagi do szczegółów, co zaowocowało szybką sprzedażą mojej nieruchomości. Zawsze była dostępna i cierpliwa, a ja czułem się komfortowo przy podejmowaniu moich ważnych decyzji. Polecam ją serdecznie każdemu kto szuka rzetelnego i naprawdę miłego agenta nieruchomości.
Pawel Kublik
Pawel Kublik
2024-03-19
Bardzo profesjonalna usługa. Polecam!
Katarzyna Orawiec
Katarzyna Orawiec
2024-03-12
Chciałbym serdecznie podziękować Pani Magdzie Gaś-Sokół, za jej niezwykłą determinację i zaangażowanie podczas finalizacji transakcji sprzedaży naszego mieszkania. Jej profesjonalizm, życzliwość i ciężka praca sprawiły, że cały proces był łatwy i przyjemny, a co najważniejsze bezpieczny. Dziękujemy raz jeszcze za pomoc i wszystko, co Pani dla nas zrobiła. Będziemy Panią polecać każdemu!
Adrianna Sobol
Adrianna Sobol
2024-03-02
Bardzo polecam agenta nieruchomości Joannę Soburę! Profesjonalizm, zaangażowanie i troska o potrzeby klienta to cechy, które wyróżniają p.Joannę spośród innych agentów. I co najważniejsze skuteczność! Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu proces sprzedaży nieruchomości był nie tylko efektywny, ale również przyjemny. Pani Joanna zawsze służyła pomocą, odpowiadała na wszystkie pytania i dbała o nasze zadowolenie. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że współpraca z p.Joanną Soburą to strzał w dziesiątkę!
Katarzyna Kukuła
Katarzyna Kukuła
2024-02-11
Z całego serca polecam usługi White Lion Investments. Polecam Panią Joannę Kaczmarek, która dla mnie okazała się agentką idealną. Jest profesjonalna, rzetelna, niezwykle pomocna, a przede wszystkim dba o jak najlepszy interes klienta. Sprzedaż mieszkania, jeśli działa się w pojedynkę, jest procesem bardzo mozolnym, zabiera mnóstwo czasu i energii. Z Panią Joanną ten proces był niemal nieodczuwalny i zdecydowałabym się na tę współpracę przy każdej następnej sprzedaży. Wiem, jak trudno wybrać agencję spośród dziesiątek ofert składanych przez agentów. Pani Joanna jest wyjątkowa, ponieważ poza fachowym podejściem cechuje ją wysoka kultura osobista, dyskrecja oraz szeroka wiedza na temat rynku. Ponadto, firma WLI wykonała świetny home staging i przepiękne zdjęcia. A na sam koniec, właśnie Pani Joanna, znalazła idealnego kupca na mieszkanie. Serdecznie polecam!
Anna Chojda
Anna Chojda
2024-02-02
W sprzedaży mieszkania, które kupiłam pośredniczyła ze strony WLS Pani Dominika Onderska i wszystko, od pierwszego kontaktu, odbyło się bardzo profesjonalnie, z pełnym wsparciem na każdym etapie zakupu, co bardzo usprawniło cały proces. Pani Dominika jest bardzo pomocna, ma bardzo dobrą znajomość rynku oraz kwestii formalnych związanych z zakupem/sprzedażą nieruchomości. Do tego wszystko odbywa się w bardzo miłej atmosferze; widać, że Pani Dominika lubi swoją pracę :)
Bartosz Adamiec
Bartosz Adamiec
2024-01-26
ocena agentki prowadzącej sprzedaż: Pani Izabela Krupska wykazała się pełnym profesjonalizmem w każdym aspekcie. Od momentu oglądania, przez sprzedaż i wsparcie (a właściwie wyręczenie mnie) w formalnościach. Dopilnowane zostały wszystkie wymagane papiery w terminach a dodatkowo Pani Izabela była zawsze dostępna i osiągalna (telefon / sms / mail). Super pozytywnym zaskoczeniem było również zajęcie przez Agentkę się takimi mniej ważnymi sprawami jak np. przepisanie prądu (przy pomocy pełnomocnictwa). Mega polecam ocena wysokości prowizji: według mnie bardzo wysokie stawki prowizyjne samego biura, przez co podraża to koszt zakupu nieruchomości
roman nowak
roman nowak
2024-01-25
Serdecznie dziękuję pani Joannie Kaczmarek z WLI za profesjonalny i sympatyczny udział w nabyciu przez mnie nieruchomości. Polecam z przekonaniem i przyjemnością.
Kuba
Kuba
2024-01-10
Zdecydowanie polecam, Pani Izabela Krupska przeprowadziła mnie przez cały proces zakupu mieszkania bardzo profesjonalnie. Na każde moje pytanie otrzymywałem wyczerpująca odpowiedź. Zdecydowanie polecam współpracę z tym biurem a szczególnie, z mojej perspektywy z Panią Izabela.