loader image
Naszą stronę najlepiej przegląda się
w orientacji pionowej.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pośrednika nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce stale rośnie. Przybywa nowych inwestycji deweloperskich oraz mieszkań na rynku wtórnym, a tym samym osób zainteresowanych kupnem, sprzedażą bądź wynajmem. Przy tej okazji coraz częściej korzystamy z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Ta profesja obarczona jest dużą odpowiedzialnością i wymaga doskonałej znajomości rynku. Transakcje opiewają na niebagatelne kwoty – tymczasem zdarza się, że strony biorące udział w tych transakcjach nie są nimi usatysfakcjonowane i kierują roszczenia finansowe do pośredników nieruchomości. Roszczenia klientów wynikają z różnych pobudek. Za przykłady mogą posłużyć:

  • niezadowolenie z przebiegu transakcji,
  • niedojście transakcji do skutku,
  • obarczanie winą pośrednika za wady lokalu (zarówno te fizyczne, jak i prawne),
  • wprowadzenie w błąd za pośrednictwem źle przygotowanego protokołu (rażące niedbalstwo ze strony pośrednika).

Uzasadnione roszczenia stanowią podstawę do wypłacenia odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Osoba, która stara się o uzyskanie odszkodowania, powinna zebrać dowody potwierdzające zaniedbanie bądź niedotrzymanie warunków umowy przez pośrednika. Konieczne jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy działaniem lub zaniechaniem pośrednika a szkodą, która powstała. Należy pamiętać o funkcjonującym w polskim prawodawstwie domniemaniu niewinności: udowodnienie winy leży po stronie osoby, która wysnuwa roszczenie.

W tym miejscu warto wspomnieć, że odpowiedzialność cywilna osoby formułującej roszczenie ma dwie podstawy: odpowiedzialność kontraktową oraz odpowiedzialność deliktową. Pierwsza polega na niewłaściwej realizacji postanowień umowy i określona jest w art. 471 kodeksu cywilnego. Druga natomiast, określona w art. 415 kodeksu cywilnego (nazywana też zasadą winy), stanowi, że kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia.

Naprzeciw oczekiwaniom klientów agencji i biur nieruchomości wychodzi polski ustawodawca. Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997, nr 115, poz. 741) na pośredników oraz osoby działające pod jego nadzorem, nałożony został obowiązek posiadania polisy OC, która chroni jego odpowiedzialność cywilną. Za brak ubezpieczenia grozi kara w wysokości do 20 000 zł, która na drodze decyzji administracyjnej jest nakładana przez wojewódzkich inspektorów Inspekcji Handlowej.

Kto zatem powinien posiadać polisę OC?

  • Osoby fizyczne, które posiadają jednoosobową działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa nieruchomości;
  • Jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne, które nie posiadają osobowości prawnej;
  • Wspólnicy w spółce cywilnej (każdy wspólnik) – wynika to z faktu, że spółka nie może zawrzeć umowy ubezpieczenia, ponieważ nie jest podmiotem praw i obowiązków.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2019 r. (Dz.U. 2019, poz. 804) określa również, minimalną kwotę, na jaką pośrednik musi się ubezpieczyć. Została ona określona na poziomie 25 000 euro. Suma ta dotyczy całego biura, bez względu na to, ile osób jest w nim zatrudnionych. Kopia polisy ubezpieczeniowej powinna też zostać załączona do zawartej umowy pośrednictwa.

Na pośredniku spoczywa także obowiązek poinformowania drugiej strony umowy, jeśli zmienione zostaną dane na polisie OC lub zostanie wykupiona nowa. Jeżeli po upływie 7 dni od wezwania przez stronę pośrednik nie udokumentuje ochrony ubezpieczeniowej, można, zgodnie z art. 181, ustęp 3b ustawy o gospodarce nieruchomościami, ze skutkiem natychmiastowym wypowiedzieć umowę pośrednictwa.

Z punktu widzenia klienta agencji nieruchomości należy zatem zwrócić uwagę na, to czy pośrednik posiada polisę OC, a jeśli tak – to również na kwotę ubezpieczenia.

Wojciech Kacprzak
Wojciech Kacprzak
2024-04-02
Dzięki za profesjonalne podejście i świetną pracę! Agata Mielczarek potrafi z łatwością dopiąć najbardziej skomplikowane transakcje. Polecam na 100%!
Jacek Budka
Jacek Budka
2024-03-21
Pani Magdalena Gaś Sokół jest osobą niesamowicie miłą i skuteczną w działaniu. Podziwiam jej zaangażowanie, i przywiązywanie uwagi do szczegółów, co zaowocowało szybką sprzedażą mojej nieruchomości. Zawsze była dostępna i cierpliwa, a ja czułem się komfortowo przy podejmowaniu moich ważnych decyzji. Polecam ją serdecznie każdemu kto szuka rzetelnego i naprawdę miłego agenta nieruchomości.
Pawel Kublik
Pawel Kublik
2024-03-19
Bardzo profesjonalna usługa. Polecam!
Katarzyna Orawiec
Katarzyna Orawiec
2024-03-12
Chciałbym serdecznie podziękować Pani Magdzie Gaś-Sokół, za jej niezwykłą determinację i zaangażowanie podczas finalizacji transakcji sprzedaży naszego mieszkania. Jej profesjonalizm, życzliwość i ciężka praca sprawiły, że cały proces był łatwy i przyjemny, a co najważniejsze bezpieczny. Dziękujemy raz jeszcze za pomoc i wszystko, co Pani dla nas zrobiła. Będziemy Panią polecać każdemu!
Adrianna Sobol
Adrianna Sobol
2024-03-02
Bardzo polecam agenta nieruchomości Joannę Soburę! Profesjonalizm, zaangażowanie i troska o potrzeby klienta to cechy, które wyróżniają p.Joannę spośród innych agentów. I co najważniejsze skuteczność! Dzięki jej wiedzy i doświadczeniu proces sprzedaży nieruchomości był nie tylko efektywny, ale również przyjemny. Pani Joanna zawsze służyła pomocą, odpowiadała na wszystkie pytania i dbała o nasze zadowolenie. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że współpraca z p.Joanną Soburą to strzał w dziesiątkę!
Katarzyna Kukuła
Katarzyna Kukuła
2024-02-11
Z całego serca polecam usługi White Lion Investments. Polecam Panią Joannę Kaczmarek, która dla mnie okazała się agentką idealną. Jest profesjonalna, rzetelna, niezwykle pomocna, a przede wszystkim dba o jak najlepszy interes klienta. Sprzedaż mieszkania, jeśli działa się w pojedynkę, jest procesem bardzo mozolnym, zabiera mnóstwo czasu i energii. Z Panią Joanną ten proces był niemal nieodczuwalny i zdecydowałabym się na tę współpracę przy każdej następnej sprzedaży. Wiem, jak trudno wybrać agencję spośród dziesiątek ofert składanych przez agentów. Pani Joanna jest wyjątkowa, ponieważ poza fachowym podejściem cechuje ją wysoka kultura osobista, dyskrecja oraz szeroka wiedza na temat rynku. Ponadto, firma WLI wykonała świetny home staging i przepiękne zdjęcia. A na sam koniec, właśnie Pani Joanna, znalazła idealnego kupca na mieszkanie. Serdecznie polecam!
Anna Chojda
Anna Chojda
2024-02-02
W sprzedaży mieszkania, które kupiłam pośredniczyła ze strony WLS Pani Dominika Onderska i wszystko, od pierwszego kontaktu, odbyło się bardzo profesjonalnie, z pełnym wsparciem na każdym etapie zakupu, co bardzo usprawniło cały proces. Pani Dominika jest bardzo pomocna, ma bardzo dobrą znajomość rynku oraz kwestii formalnych związanych z zakupem/sprzedażą nieruchomości. Do tego wszystko odbywa się w bardzo miłej atmosferze; widać, że Pani Dominika lubi swoją pracę :)
Bartosz Adamiec
Bartosz Adamiec
2024-01-26
ocena agentki prowadzącej sprzedaż: Pani Izabela Krupska wykazała się pełnym profesjonalizmem w każdym aspekcie. Od momentu oglądania, przez sprzedaż i wsparcie (a właściwie wyręczenie mnie) w formalnościach. Dopilnowane zostały wszystkie wymagane papiery w terminach a dodatkowo Pani Izabela była zawsze dostępna i osiągalna (telefon / sms / mail). Super pozytywnym zaskoczeniem było również zajęcie przez Agentkę się takimi mniej ważnymi sprawami jak np. przepisanie prądu (przy pomocy pełnomocnictwa). Mega polecam ocena wysokości prowizji: według mnie bardzo wysokie stawki prowizyjne samego biura, przez co podraża to koszt zakupu nieruchomości
roman nowak
roman nowak
2024-01-25
Serdecznie dziękuję pani Joannie Kaczmarek z WLI za profesjonalny i sympatyczny udział w nabyciu przez mnie nieruchomości. Polecam z przekonaniem i przyjemnością.
Kuba
Kuba
2024-01-10
Zdecydowanie polecam, Pani Izabela Krupska przeprowadziła mnie przez cały proces zakupu mieszkania bardzo profesjonalnie. Na każde moje pytanie otrzymywałem wyczerpująca odpowiedź. Zdecydowanie polecam współpracę z tym biurem a szczególnie, z mojej perspektywy z Panią Izabela.